Ćwiczenia Poszukiwawcze Świętokrzyskich Grup Ratownictwa PCK

W ostatni weekend października, na terenie Gór Świętokrzyskich nasi wolontariusze-ratownicy brali udział w ćwiczeniach z zakresu poszukiwania osób zaginionych. Wydarzenie zorganizowane było przez Grupy Ratownictwa PCK z Sandomierza oraz Ostrowca Świętokrzyskiego.

Ćwiczenia podzielone były na panele tematyczne, gdzie w małych grupach staraliśmy się wypracować wspólnie najlepsze rozwiązania, aby podczas realnych działań było to najbardziej skuteczne. Trenowaliśmy umiejętności z zakresu planowania i koordynacji oraz poszukiwań z powierzchni ziemi metodą „szybkich trójek” i quadów oraz drogą powietrzną z użyciem dronów.

Dodatkowym punktem treningu były zajęcia dotyczące hipotermii prowadzone przez jednego z naszych instruktorów, gdzie uczestnicy w obrazie termowizyjnym mogli zobaczyć skuteczność różnych sposobów zabezpieczania przed wychłodzeniem i pogłębianiem się hipotermii. Poza szkoleniem z zakresu hipotermii, nasza Grupa odpowiadała za szkolenie poszukiwawcze z zakresu dronów.

Punktem sprawdzającym skuteczność ćwiczeń było zdarzenie pozorowane, gdzie prowadziliśmy działania w czasie rzeczywistym i naszym zadaniem było odnalezienie zaginionej osoby. Wypracowane wcześniej umiejętności pozwoliły na sprawny przebieg symulacji.

Foto: GR PCK Sandomierz, GR PCK Ostrowiec, własne

Strona wykorzystuje pliki cookies. W każdym momencie możesz wyłączyć ich obsługę. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.      
AKCEPTUJĘ